Çerkez Peyniri

Çerkez kökenli ailelerin yerleştiği yörelerde üretilen bu epey tuzsuz peynirin en iyisi Düzce ve Hendek’te yapılıyor. Ağızda elastiki bir ses çıkaran peynirin dokusu gözeneksiz, rengi krem veya açık sarı. Yuvarlak kalıplar halinde satılıyor. Diyet yapanlara uygun.

Çerkez Peynir

Çerkez Peynir

Çerkez Peynir Tarifi

Kıtna iyice kurutulduktan sonra büyük bir şişenin içine tuzlu ılık su konur. Sonra bu kıtna ufak parçalara doğranır ve bu tuzlu suyun içine atılır.
Salamuradaki kıtna bir hafta kadar sıcak bir yerde tutulur. Böylece çerkez peyniri  için gerekli maya hazırlanmış olur.

Çerkez Peynirinin Mayası:
İçine su katılmamış bir litre çiğ süt çok hafif bir ateşte hafifçe ısıtılır. Süt ılıyınca içine hazırlanmış olan mayadan üç kaşık kadar atılır. Sonra süt sıkıca örtülür ve ısısını kaybetmemesi için sıcak bir yerde bekletilir.
Süt bir saat sonra telemeleşmeye yani pıhtılaşmaya başlar. Maya bazan kuvvetli geleceğinden telemeleşme daha çabuk da olabilir. Hattâ 10-15 dakika gibi kısa bir zaman içinde pıhtılaşmanın olduğu görülmüştür. Bunun için sütü sık sık kontrol etmek gerekir. Pıhtılaşan süt kepçe gibi yapılan iki elle toplanır ve sıkılır. Böylece suyu çıkarıldıktan sonra geniş bir tabağın içine konur. Elle basarak tabağın içinde daire biçimine getirilir ve tuzlamadan kaldırılır. Birkaç gün sonra hafif kurumaya başlayan peynir  yine ılık bir suyun içine ince inceltilerek atılır. Birkaç dakika bekletilir. Sonra iyice yumuşayan bu peynir parçacıkları mıncıklanarak âdeta yoğurulur. Peynir parçacıkları iyice karıştırıldıktan sonra iyice sıkılarak sudan çıkarılır. Yine tabağın içine konur, yassı bir daire biçiminde bastırılır. Tuzlanır ve 3-4 gün bir kenarda bekletildikten sonra güneşte kurutulur. Böylece çerkez peyniri elde edilmiş olur.

Tagged: , ,

Comments: 2

  1. Aysel Mayıs 21, 2013 at 4:12 pm Reply

    Ben bu peynirin tadına bayılırım. Ancak bir sorum var, sizler hangi markayı tavsiye dersiniz?

  2. filiz Kasım 12, 2013 at 10:22 am Reply

    bu peynir bu şekli ile hijyen değildir. süt istilması değil kaynaması gerekir ve kaynayan sütün içerisine maya atılması gerekir daha sonra isteğe göre tuz oranı ayarlanır. böyle ısıtılan sütte bakteriler ölmez sütün beli derecede kaynaması ile bakteriler ölürler bu hiç bir zaman göz ardı edilmemelidir.Çerkez beyniri bu nedenden dolayı tamamn bakterilerden uzak sağlıklı ortamda yapıldığı sürece teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir